Bratislavský hrad
Monumentálny Bratislavský hrad vidieť z veľkej diaľky. Jeho výraznú siluetu zbadá každý návštevník Bratislavy. Majestátnosť Hradu umocňuje vrch, na ktorom stojí. Vystupuje do výšky 85 m nad hladinu rieky Dunaj.
Na konci 9. storočia bol významným sídelným hradiskom. K tomuto obdobiu sa viaže prvá písomná zmienka o Bratislave z roku 907, v ktorej sa spomína bitka medzi Bavormi a starými Maďarmi pod hradom Brezalauspurc. V 11. a 12. storočí na hradnom kopci vyrástol predrománsky kamenný palác. Veľkolepá prestavba hradu sa začala v roku 1423 a jej výsledkom bol gotický hrad známy ako žigmundovský hrad. Prestavba hradu označovaná ako pálffyovská sa uskutočnila v období doznievajúcej renesancie.
Nádherný rokokový palác menších rozmerov bol sídlom miestodržiteľa Alberta, ktorý sa do tejto významnej funkcie dostal vďaka sobášu s arcikňažnou Máriou Kristínou, dcérou Márie Terézie. Obaja manželia ako milovníci umenia začali zhromažďovať na hrade početné umelecké diela, ktoré sa neskôr stali základom dnes známej viedenskej galérie Albertina.V máji 1811 na hrade vypukol ničivý požiar. S obrovskými ruinami zhoreného hradného paláca sa nič nedialo 150 rokov. Až v roku 1968 sa ukončila rekonštrukcia hradného paláca. V areáli Bratislavského hradu sú niektoré priestory prístupné verejnosti. Sú v nich umiestnené rôzne výstavy Slovenského národného múzea.Aj počas prebiehajúcej rekonštrukcie Hradného paláca sú pre návštevníkov sprístupnené výstavy Historického múzea SNM, ktoré opatruje bohatý fond zbierkových predmetov, ktorý obsahuje najmä kolekcie historického nábytku, výtvarného umenia, hodín, historického skla, porcelánu a keramiky, módne doplnky a predmety zo striebra. Sídlom Historického múzea je Bratislavský hrad. V priestore pod Čestným nádvorím hradu sa nachádza výstava Minulosť a budúcnosť Bratislavského hradu. Dokumentuje a prezentuje bohatú históriu hradu od mladšej doby kamennej až po jeho predpokladanú budúcnosť po ukončení súčasnej rekonštrukcie.